Świat jest ekonomiczny

Świat jest ekonomiczny

poniedziałek, 26 listopada 2012

Komunikacja interpersonalna.


             Komunikacja interpersonalna, czyli możliwość "dogadania się", jest bardzo potrzebna w życiu. Bardzo przydaje mi się już dzisiaj, ponieważ jestem redaktorem graficznym gazetki w mojej szkole. Muszę więc zgrać kilkanaście (czasem nawet 30) osób, które mają napisać artykuły, aby oddały je w odpowiednim terminie, bym mógł rozpocząć ich składanie.
             Dzięki dobrej komunikacji interpersonalnej da się także załatwić wiele różnych rzeczy, począwszy od poprawy pracy klasowej a skończywszy na kupnie nowego tableta/komórki/netbooka e.t.c. przez rodziców. Jest to też cecha przydatna podczas zakupów – dzięki niej można często zdobyć rabaty, promocje, utargować niższą cenę.
                Komunikacja interpersonalna pomaga praktycznie we wszystkich czynnościach życiowych (może poza spaniem – wtedy oczywiście nie da się jej przeprowadzić). Osoby, które opanowały tą sztukę do perfekcji, mają otwartą furtkę np. do polityki. Według mnie, polityk, aby zajść wysoko, musi mieć gruntownie opanowaną umiejętność „rozbijania jednego zdania prostego na 50 złożonych”.
                Zdolność ta pozwala się także dogadać na więcej w biznesie. Dzięki niej można np. umówić się z ankieterem na lepsze dla siebie warunki umowy czy obniżenie ceny poszczególnego wyrobu. Daje to wymierne korzyści i właścicielowi, i jego firmie.

18 komentarzy:

  1. No ty sztukę komunikacji interpersonalnej opanowałeś doskonale "buzia się nie zamyka".
    Ale nie każdy polityki potrafi
    rozbijania jednego zdania prostego na 50 złożonych”
    Zdażają się tacy którzy czynią wprost na odwrót

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmmm... ja spotkałem tylko pierwszą wersję. Przytoczę też jeden ze znanych argumentów - dekret unijny dotyczący rodzajów zbierania owoców ma ponad 20 stron, które bez problemu można zamienić w pół.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wczoraj pisałam tak na szybko a dziś na spokojnie.
    Rozumiem iż miałeś ograniczenia wyrazowe bo komunikacja interpersonalna to temat na niejedną książkę.

    A więc po koleji - dziś pierwsze zdanie artykułu
    Komunikacja interpersonalna, czyli możliwość "dogadania
    się", jest bardzo potrzebna w życiu.
    Komunikacja interpersonalna jest NIEZBĘDNA od rana (Dzień dobry), a potem w kolejce szkole i tak do wieczora (do widzenia idę spać) Inaczej się nie da -bezludna wyspa ??
    I co teraz powiesz o swoim aha, ehe i innych chrumknięciach to komunikacja ??

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeden z moich kolegów przeprowadził kiedyś test - czy da się przeżyć jeden dzień bez powiedzenia ani słowa? Przegrał już ok. 11, kiedy nauczyciel wyznaczył go do odpowiedzi na pytanie, a on nie chciał dostać jedynki.

    Aha, ehe? Staram się w ogóle nie używać takich słów, kaleczących język polski. Czasami jednak i mi się to zdarza. Jest to komunikacja, ale niezbyt dobrze oddziałująca na drugą osobę. Na dłuższą metę nie da się w ten sposób dogadać. (Jeśli nie wierzysz, spróbuj odpowiedzieć całym zdaniem na pytanie "Jaką wartość przymuje funkcja x=2y dla argumentu y=5?" tylko z użyciem aha, ehe, ok i innych podobnych słów).

    OdpowiedzUsuń
  5. Ale dlaczego przegrał mógł przecierz pomachać pomrugać albo pochrumkać czyli komunikować się nie werbalnie (ale co by było potem to inna sprawa).
    Akapit pierwszy Twojego artykułu opisuje jak zarządzasz 30 osobami zawsze Ci się udaje wydać gazetkę w terminie? Bo tu dużą rolę odgrywają inne czynniki... np. piękne słońce za oknem i brak weny u autorów
    Jak wpływasz na autorów by pisali szybciej? I jak "właściciel naciska" na redaktorów? Fuj jaki to teraz aktualny temat


    OdpowiedzUsuń
  6. Przegrał, bo w ten sposób nie mógł powiedzieć, że najżyżniejszymi glebami występującymi w Polsce są czarnoziemy, bo nie wiedział, jak to pokazać.

    Co do terminu... w miarę mi się udaje, jednak czasem zdarza się, że zalegam z gazetką nawet miesiąc. Autorzy to nie wszystko, zdarza się (tak jak jest w tym momencie) że artykuły leżą na moim dysku twardym, a mi nie chce się ich złożyć.

    Na autorów staram się wpływać poprzez łagodną perswazję. Potem staje się coraz ostrza... A właścicielem nie jestem, ale właściciel niezbyt oddziałuje na działalność gazetki. Na redaktorów w ogóle nie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki za wyjaśnienia.
    Często się jendnak zdarza iż wywierny jest nacisk aby komentarze w prasie zawierały pewne określone sformuowania-cieszę się iż tak nie robisz.
    W akapicie II wspominasz iż za pomocą komunikacji interpersonalnej można wiele wynegocjować...
    Myślę że wiele zależy od formy, sposobu a nawet czasu negocjacji (mój wzór to zaradny Fifi z Rodziny Zastępczej). Często tylko zgranie wszystkich tych czynników zapewnia sukces. A jak Ty sądzisz?

    OdpowiedzUsuń
  8. Potwierdzam. Kiedy twoja mama jest wściekła, złym pomysłem jest poinformowanie jej, że właśnie dostałeś jedynkę ze sprawdzianu z matematyki... :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam podobne zdanie.
    W akapicie o politykach wspominasz iż muszą oni jak najbardziej komplikować swoje wypowiedzi, ja mam jeszcze jedną pytanko do Twojego artykułu.
    W naszym kraju trwa nieustanna wojna polityków, zawsze winni są oni-przeciwnicy polityczni.W komunikacji musi być "nadawca" i "odbiorca" u nas są tylko nadawcy a gdzie są odbiorcy?

    OdpowiedzUsuń
  10. Zazwyczaj odbiorcy są wiadomi, bo każda partia gada tylko z jedną inną, np. PSL - PO - PSL. Poza tym głównym odbiorcą jest wyborca, który ma dostać informację, że ma na daną partię (słusznie lub niesłusznie) głosować.

    OdpowiedzUsuń
  11. No to nie zrozumieliśmy się, ale myślimy podobnie.
    Według mnie politycy żyją w wyimaginowanym świecie, tworzą bardzo zagmatwane prawo, kontaktują się wyłącznie z "osobami wspierającymi" daną partię.
    Po prostu komunikaty wychodzące od nich są przeznaczone dla członków danej partii a nie ogółu społeczeństwa. Myślą tylko o sobie, inni to wróg.
    A poza tym całkowicie się z Tobą zgadzam iż nie da się prowdzić firmy bez komunikacji interpersonalnej.

    OdpowiedzUsuń
  12. Hmmm... racja. Ta komunikacja jednak jest też tak dobrana, ,żeby obywatel chciał zagłosować na tą partię, która najczęściej pojawia się w mediach.

    OdpowiedzUsuń
  13. I tu się zgadzamy. I komunikacja w mediach odgrywa niesłychanie ważną rolę w biznesie (również e). Liczy sie każda sekunda naszego zainteresowania, każde kliknięcie. Kreuje sie popyt bo gwiady chodzą tylko w ubraniach firmy X i jeżdzą samochodami Y, a na wczasy to tylko do....
    I ja tak chcę, i ja i ja...

    OdpowiedzUsuń
  14. A ja czekam i czekam i czekam na Twój komentarz...
    No to skomentuję sama siebie
    -Prawo jest zagmatwane bo wpływają na nie różne grupy nacisku(kraje jeśli chodzi o unię np zakaz wydobycia gazu łupkowego, lub lobbyści gdy chodzi np sławne i czasopisma). A potem udało się nam i tylko nam...
    -Komunikacja jest ważna zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa (np Twoja gazeta) jak i na zewnątrz (np promocja swojej firmy)

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam wszystkich
    Dziś jest ostatni dzień konkursu a Kacprowi od 2-3 dni internet nie działa, dlatego też nie odpowiada na komentarze.
    Prosił jednak aby wszystkim którzy na niego głosowali bardzo serdecznie podziękować.
    Prosił też aby podziękować konkurentom za bardzo zaciętą rywalizację

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Efektem podpisania nowej, droższej umowy z Telekomunikacją Polską okazało się odcięcie internetu na czas "do usunięcia usterki". Aktualnie, zależnie od serwisu TP, z którego korzystamy (przez telefon, internet, w punkcie) mój tata otrzymuje inne odpowiedzi, a szans na naprawienie problemu własnoręcznie nie ma.

      Dziękuję wszystkim komentującym (z jedną z komentujących zdążyłem się już poznać, czego efektem jest m. in. komentarz wyżej), współzawodnikom, Organizatorom i wszystkim innym, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia tego konkursu.

      Usuń
  16. No to konkurs się skończyła a my plotkujemy dalej...
    Fajnie że net już Tobie działa, do zobaczenia w realu..
    Pa, pa pa..

    OdpowiedzUsuń
  17. Niestety nie działa (tego komentarza piszę z komórki, z której (nie wiem dlaczego) nie mogłem zagłosować na swojego bloga).
    Do zobaczenia!

    OdpowiedzUsuń